Skip to content

Drobné rozdíly

15/12/2012

V posledním Reflexu je pod titulkem „Nejlepší loupež století“ článek o neuvěřitelném příběhu, kdy hlavní účetní polské Solidarity Jozef Pinior v prosinci 1981, jen pár dnů před vyhlášením Výjimečného stavu vybral z účtu Solidarity příspěvky členů této první svobodné odborářské organizace.

Bylo to celkem 80 milionů zlotých a Jozef Pinior a jeho kolegové je zachránili před komouši.

Na celém příběhu jsou fascinující dvě věci:

1. okruh lidí, který jim v celé akci pomáhal. Od ředitele banky, který měl povinnost jakýkoliv hotovostní výběr hlásit okamžitě tajné policii. Místo toho nechal opít agenta, který měl vše kontrolovat. Přes arcibiskupa Gulbinowicze, který těch 80 milionů zlotých schoval na arcibiskupství a dalších 8 let dělal Solidaritě pokladníka, takovým způsobem, že když byl první „popřevratový“ celopolský sněm, tak účetní předložili výkazy na všechny platby a jak pokladna tak účetnictví seděly bez jakýchkoliv pochyb, (v souvislosti s polským nakládáním se společnými prostředky je dobré si připomenout poněkud „kreativní“ nakládání s penězi ze zahraničí v Občanském fóru, případně vytunelování peněz nadace Arpida Občanským hnutím Petra Pitharta a hlavně ten neuvěřitelný klid a selektivní slepota českých mainstreamových žurnalistů v těchto kauzách), až po pokladní v bance, která když viděla, že si lidé ze Solidarity vzali málo tašek, půjčila jim svůj kufr…

2. srovnání odborářů v Polsku v letech 1980 a 1981 s našimi odboráři z demonstrace 17. 11. 2012. Ta kombinace lůzoidní sebranky exbolševických bafuňářů švihnutá „ekonomkou“ Ilonou Švihlíkovou versus polští bojovníci proti komunistům je poněkud deprimující.

Poláci o celé akci natočili film a posílají jej do boje o Oskara.

My bychom mohli zase naopak natočit film o tom, jak to bylo s Petrem Pithartem, nadací ARPIDA a zpronevěřenými penězi. Ovšem raději jej do žádné soutěže nepřihlašujme…

Reklamy
komentáře 3 leave one →
  1. 22/12/2012 21:09

    Pitharta nesnáším a tohle je jen další důvod proč jej vidět docela jinak, než jak se sám prezentuje. Nicméně o Vámi zmíněné nadaci, respektive kauze nemám ani tušení. Mohl byste, prosím, poskytnout více informací o co přesně šlo.

  2. 22/12/2012 22:30

    ARPIDA – Občanské hnutí – (mimochodem hlavním účetním OH byl tehdy pozdější ministr financí za ČSSD Ivo Svoboda, ještě později odsouzený a zavřený za případ Liberta) jako jeden z nástupců Občanského fóra převzalo i správu loterie stíracích losů „Vyhrává humanita“.

    Výtěžek z losů byl stanovami určen pro výstavbu rehabilitačního střediska Arpida v Českých Budějovicích. Jenže Občanskému hnutí (OH), kterému předsedal tehdy právě Petr Pithart, před volbami roku 1992 chyběly v kase peníze a tak si vzali dvanáct milionů korun právě z této společnosti.

    Tím, že ve volbách nezískali ani 3% hlasů, nedostali ani státní příspěvek a peníze nevrátili. Víceméně zpronevěřili prachy určené na dobročinné účely.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: