Skip to content

Protektorat Griechenland?

29/01/2012

Jedním z důvodů proč ve volbách do Poslanecké sněmovny v červnu 2010 nevyhráli čeští sociální demokraté s větším náskokem, bylo bagatelizování  situace v  Řecku. Paroubkův předvolební televizní výrok o dluzích, které se neplatí, byl v řeckých reáliích převáděn do praktického podpalování bank a podobných, u socialistů   nepopulárních, institucí.

Spektakulární televizní záběry z Atén, Soluně a dalších řeckých měst mnohé české voliče vystrašily tak, že svůj hlas nakonec v červnu 2010  sociální demokracii nedali.

Ano, akutní problém Řecka s neřešitelným  zadlužením se táhne více než dva roky a dosavadní kroky politických představitelů Evropské unie, které by měly řešit disproporce  ve fungování severních a jižních zemí eurozóny, se podobají receptům socialistických národohospodářů z bývalého RVHP.

Když ve středu 25. ledna 2012 hovořila německá kancléřka Angela Merkelová o nutnosti „…vytvoření Evropské politické unie, kde by se řada národních záležitostí přenesla na rozhodování centrální vlády…“, napsal jsem na Facebook, že si to  „…rozhodování centrální vlády…“  paní Merkelová určitě představuje pod laskavým vedením Německa.

Uběhly jen tři dny a včera už bylo možné se dočíst ve zpravodajství AFP, že „…Německo a další země platící eurem chtějí, aby jim Atény umožnily přímou kontrolu nad svým rozpočtem…“

To je rychlost, to je rychlost… Ve 40. letech minulého století to Němci ještě nenazývali politicky korektně „Evropská politická unie“ říkali tomu  prostě „protektorát“. Ovšem dnes se Řekové nemusí bát, žádné „Vzdejte se, nic se vám nestane“, se konat nebude.  Místo Tigrů a Messerschmittů vyšle dnes Německo příslušného eurokomisaře a jeho úředníky.

Welcome to the Brave New EuroWorld!!!

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. 29/01/2012 21:32

  „…Pokud Řecko nebude schopno zavést reformy a úsporná opatření, na nichž se dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, budou muset nad jeho rozpočtovou politikou převzít kuratelu zahraniční instituce. Řekl to pro pondělní vydání nejčtenějšího německého deníku Bild spolkový ministr hospodářství Philipp Rösler…“

  http://goo.gl/FPnxN

  • 30/01/2012 10:11

   A jen malá poznámka na okraj…

   Samozřejmě, že vím, že Němci, ani nikdo jiný, nikoho do Atén posílat nebude.

   Scénář bude podle mého následující (a velmi jednoduchý):

   1. Německo (a některé další země) prohlásí, že chtějí do Atén poslat „dohlížecí orgány“

   2. Řekové nabídnutý „účetní protektorát“ pod laskavým vedením Německa odmítnou.

   3. Merkozy budou konstatovat, že se Řecko tímto odmítnutím vyloučilo z další pomoci EU.

   4. Řecko finačně kolabuje a je „odejito“ z eurozóny.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: