Přejít k obsahu webu

Bitva o dominanci? Omyl, normální komunální koalice.

05/12/2010

Nevím jestli se ty dva články Tomáše Haase Příběhy velkých i menších měst I. a II. zde a zde měly týkat uzavírání různých nesourodých koalic na komunální úrovni, nebo jestli měly být spíše pokusem o určitou analýzu vnitrostranické situace ODS po dvojích letošních volbách.

V každém případě Tomášem zmíněný příklad Nového Jičína jako úvod dvou textů byl zvolen poměrně nešťastně, Respektive příklad dobrý, interpretace špatná.  Z narychlo vygooglovaných článků regionálních novin se dá s určitostí  odvodit  pouze jediné. V Novém Jičíně, podobně jako na mnoha jiných radnicích, rozhodovalo zcela jiné než „pravo-levé“ rozdělení politického spektra.

A bohužel povrchní znalost situace v Novém Jičíně, stejně jako nepřesnosti kolem rozhodování ODS o koalici na magistrátní radnici v Brně degradují další úvahy na téma, které Tomáš Haas od dubna letošního roku s oblibou recykluje.  Tedy „problém kmotrů“ a jeho údajné „neřešení“ předsedou ODS Petrem Nečasem.

„…ODS neudělala nic pro to, aby vyřešila problém kmotrů. Celé léto místo toho strávila jeho zatloukáním a přípravou na vítěznou bitvu s TOP09 o „dominanci na pravici“. V říjnových senátních a komunálních volbách ji nakonec drtivě porazila ČSSD. ODS ale stále vede svou válku o hegemonii…“, píše Tomáš Haas.

Kdyby se něco podobného objevilo v Lidovkách, Mladé frontě Dnes, nebo Hospodářských novinách a byl pod tím podpis Jiří Pehe, Jan Macháček, nebo Jiří Leschtina, nestálo by to za vteřinovou pozornost.  U Tomáše Haase to naopak překvapí.  Protože nízkoúrovňová argumentace pražské levicové kavárny je na rozdíl od Tomášových dřívějších článků konstantou.

Skutečně si Tomáš myslí, že by jakýkoliv předseda politické strany pocházející z jiné země, než je Severní Korea, nebo Kuba, začal pár týdnů před volbami řešit „problém kmotrů“?  To, že se ve volební kampani problémy strany spíše upozaďují, než vystrkují na přední stránky volebních webů je zcela normální a určitě se se nejednalo o „zatloukání“.

Skutečně se domnívá, že se ODS celé léto (kromě zatloukání kmotrů) připravovala na vítěznou bitvu s TOP09 a ne na komunální volby?

Ano, ČSSD celostátně zvítězila.

Ale to co se dělo po 15. říjnu 2010 nebyla a není bitva o hegemonii a dominanci na pravici, ale normální legitimní  povolební vyjednávání, kde se jednotlivé strany snažily maximalizovat své volební zisky.  O tom jaké budou výsledky takto sestavených koalic je dnes asi zbytečně předčasné  spekulovat. Stejně tak, jaké to bude mít dopady na volební zisky jednotlivých stran v budoucnosti.

Frustrace vedení TOP09  z výsledků koaličních jednání ve velkých městech lze do jisté míry chápat. Ovšem slova Miroslava Kalouska o tom, že: „…V Praze vznikla Kmotrovská koalice korupčního kartelu…“, právě od tohoto politika zní věrohodně snad jen pro pacienta který právě prodělal lobotomii.

Laskavý čtenář musí být totiž hodně velký fanoušek pana knížete a pana ministra financí, aby ze svých vzpomínek vytěsnil události z let minulých. Protože jejich politický životopis nezačal znovu od nuly až založením TOP09. I když se oba snaží veřejnost přesvědčit, že ano.

Reklamy
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: